Zemkopības ministrija jau 28.reizi aicina lauku uzņēmējus, jaunos zemniekus, kā arī ģimenes laukos pieteikties konkursam “Sējējs 2021”. Madonas novada fonds nominācijai “Gada LEADER projekts vietējā rīcības grupā” izvirza SIA “Mailīšu Fabrika” projektu “Mailīšu audumu fabrikas izveide Ērgļos”.
Īstenojot LEADER projektu, Ilze Mailīte ir izveidojusi jaunu uzņēmumu, kas saglabā kultūrvēsturisko mantojumu, bet ieviešot jaunu tehnoloģiju tradicionālajā amatniecībā. Projekta īstenošanas laikā Ilze devās uz Somiju, lai apgūtu zināšanas par programmējamām stellēm, jo 2017.gada augustā šādas stelles bija pirmās Latvijā, Baltijā un arī Austrumeiropas reģionā, tāpēc Ilze kļuva par ekspertu Latvijā un tagad konsultē amatniecības centrus un citus interesentus, kā darbojas šīs stelles un kā ar tām strādāt. Pašlaik Latvijā ir piecas šādas stelles. Projekta ietvaros iegādātas programmējamās stelles, grīdas uzkopšanas robots, gludināšanas rullis un veikta dzīvojamās ēkas pārbūve par ražošanas ēku (aušanas darbnīcu). Uzņēmums pieņem dažāda veida audumu izgatavošanas pasūtījumus, piedāvājot gan tradicionālus, gan mūsdienīgus risinājumus. Pašu izglītībai un intereses apmierināšanai tiek veikti eksperimenti, aužot arī mazāk izmantojamus materiālus: linu pakulas, bebru ādas, jēldziju, džutas un kaņepju auklas.
Projektā bija paredzēta tikai audumu ražošana, taču drīz pēc darbnīcas atklāšanas (2018.gada decembrī), vērojot cilvēku interesi par iespēju apskatīt darbnīcu, pamazām tika definēta vietas vienojošā ideja – saaudums. Tā ir vieta, kur pagātne satiekas ar tagadni, tagadne ar nākotni. Vieta, kur tradīcija sastopas ar mūsdienu tehnoloģijas iespējām. Vieta, kurā vienā stāstā savienojas stelles, audums un tautas dziesma.
Šobrīd, ierodoties “Zemzaros”, Jums ir iespēja iepazīties ar visu tipu rokas aužamajām stellēm, kopā 12, ar kādām tagadējā Latvijas teritorijā auda, sākot jau no 9.gs. Te redzamas ne tikai stelles, bet arī gatavie, īpaši veidotie dizaina izstrādājumi vai to audumu paraudziņi, kuros savienojas krāsas, materiāli, tekstūras un tehnikas, atkarībā no nepieciešamā galarezultāta, ņemot vērā gan vēsturisko, gan mūsdienu izpratni. Vēl šeit apskatāms un aptaustāms sadarbības rezultāts projektā „Latvijas vilna” starp Latvijas aitu audzētāju asociāciju, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu un SIA „Mailīšu Fabrika” par 10 Latvijā audzēto aitu vilnas šķirņu izmantošanas iespējām apģērbos. Šis ir „Mailīšu Fabrikas” piedāvājums Ērgļu novada apmeklētājiem. No 2020.gada novembra Ilzes izstrādātā meistarklase skolēniem „Stelles, audums, tautas dziesma” iekļauta programmā „Latvijas skolas soma”.
Steļļu kolekcijā ir Latvijā patentētās divu veidu pusautomātiskās vienpaminas stelles, t.s. Viļumsona stelles, kuras izdomāja latvietis, kurš arī audējs un konstruktors Pēteris Viļumsons. Lai popularizētu Viļumsona steļļu izmantošanu, 2019.gadā tika izdots materiāls „Viļumsona stelles un raksti”, kurā iekļautas četras paša Viļumsona 20.gs. sākumā sastādītās grāmatas. Dažādu VKKF finansētu projektu ietvaros grāmatu teksti pārlikti no vecās ortogrāfijas mūsdienu rakstībā, kā arī pārzīmēti visi nītījumi un raksti. 2020.gada nogalē aušanas prasme Pētera Viļumsona pusautomātiskajās vienpaminas stellēs tika iekļauta Latvijas Nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā.
Šogad Ilze izveidoja apmācības programmu „Aušana I: vienkāršie audumi. Kompozīcijas pamati”. Tagad tā ir licencēta, un mācības paredzēts sākt rudenī, bet tas atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas valstī.
Nākotnes plāni aušanas jomā ir ļoti vilinoši, bet pagaidām neatklājami.
Austuvē strādā divi darbinieki (nepilna darba laika), pārējo laiku veltot projektu īstenošanai.
Lai mūsējiem veicas!