Amatnieki no Madonas, Ērgļiem, Lubānas un Varakļāniem 19.-22.septembrī pavadīja trīs iespaidiem bagātas un darbiem piesātinātas dienas Lietuvā, Anikščos, lai Madonas novada fonda starpvalstu sadarbības projekta “Tradīciju un inovāciju mijiedarbība mūsdienu amatniecībā” ietvaros iepazītu kaimiņu amatniecības prasmes, tradīcijas un kultūru.


Anikšču mākslas inkubatora apmeklējuma laikā sarunās ar vietējiem amatniekiem novērtējām viņiem piedāvāto iespēju par simbolisku samaksu īrēt telpas darbnīcām un uz vietas mākslas veikaliņā realizēt savus darbus, kas ir būtisks jautājums arī mūsējiem. Mākslas inkubators ir studija, kas apvieno visu veidu māksliniekus. Tajā šobrīd strādā 13 mākslinieki –  grafiskie dizaineri, fotogrāfi, dabīgās kosmētikas veidotāji, amatnieki, lietišķo tekstilizstrādājumu un keramikas un stikla dizainers. Sastapām arī latviešu keramiķus, kuri bija atbraukuši uz meistarklasēm.
Zirgu muzejā Nuronis ciemā apmeklētājiem tiek piedāvātas vairākas izglītojošas programmas – muzeja eksponātu apskate un stāsts par zirgu, sveču liešana un maizes cepšana, kurās aizrautīgi darbojāmies arī mēs, iepazīstot nozīmīgu lietuviešu kultūras daļu – maizes ceļu no rudzu sējas līdz maizes šķēlei. Varējām vērot kalēja darbu un iemēģināt roku keramikas svilpaunieku veidošanā un jostu aušanā. Pēcpusdienā nogaršojām tradicionālo lietuviešu ēdienu cepelīnus.
Nākamā diena pagāja Debeiķu amatniecības centrā, iepazīstot vilnas ceļu. Vietējās amatnieces, uzsverot, ka viss jādara ar mīlestību, ļāva mums pamēģināt (vai atcerēties), kā kārst, vērpt un velt vilnu.
Projekts noslēdzās ar starptautisko izstādi-tirdziņu Anikščos, kas bija viens no pilsētas ikgadējo Ābolu svētku elementiem. Pagodinoši, ka bijām aicināti veidot savu svētku kompozīciju, kurai izvēlējāmies nosaukumu “Baltijas ceļš” un veidojām kopā visas trīs dalībvalstis.
Šogad pilsētas centrā iedzīvotāji bija izveidojuši 7 metrus augstu un 20 metrus garu pilsētas nosaukumu ANYKSCIAI no āboliem Lietuvas karoga krāsās – dzeltenā, zaļā un sarkanā. Visā pilsētā bija jūtama ābolu smarža un visur redzami āboli – gan kravas furgonos pie slavenās senās vīna rūpnīcas, gan svētku dekoros un kompozīcijās.
Amatnieku dienas Latvijā notika jūnijā, un par šo projektu un aktvitātēm Anikščos ir publikācija Lietuvas laikrakstā Valstiečių laikraštis”.
Oktobrī tiekamies Igaunijā, lai gūtu ieskatu igauņu amatnieku prasmēs.

 

 

 

 

 

 

 

Pie Debeiķu amatnieku centra demonstrējam savu roku veikumu - vilnas pirts cepures.

             

 

 

 

 

 

 

 

Kopā ar lietuviešiem un igauņiem Zirgu muzejā Nūronis ciemā.  

           

 

 

 

 

 

 

 

Mūsu brašie puiši Jāzeps un Vilnis darina pamatu projekta kopkompozīcijai "Baltijas ceļš".  

 

 

 

 

 

 

 

"Baltijas ceļš".

         

 

 

 

 

 

 

 

Skaisti un patriotiski!   

 

 

 

 

 

 

 

 

          

Youtube_Icon_Transparent.png

LEADER

 

Zemkopības ministrija

 

 

Valsts Lauku tīkls

 

LLF logo