Viesojoties Varakļānos, ar prieku skatījām, kādas prasmes projektu ietvaros apguvuši un pilnveidojuši iedzīvotāji.

Varakļānu novada kultūrizglītības atbalsta biedrība sekmīgi ieviesusi trīs LEADER sabiedriskā labuma projektus. Biedrība darbojas Varakļānu mūzikas un mākslas skolas telpās un to vada Ieva Melne-Mežajeva, kura, aizrautīgi stāstot, mūs izvadā pa telpām un izrāda paveikto.
Projekta “Amatniecības centra izveide Varakļānu novadā” mērķis ir Varakļānu novadā izveidot Amatniecības centru, kurā varēs apgūt aušanas un klūdziņu pīšanas amatus, mudinot saglabāt amatniecību, rosinot novada iedzīvotājus lietderīgi pavadīt laiku, izzinot un praktiski pielietojot seno amatnieku prasmes. Projekta ietvaros iegādātas 4 stelles, 1 velku rāmis, klūdziņu vārīšanas vanna, klūdziņu mizojamā iekārta, sloksnīšu ēveles. Amatu prasmes tika apgūtas vai pilnveidotas projektos “Aušanas nodarbības”

Šajā telpā mājvietu radušas 4 jaunās un 4 atjaunotās stelles.
un “Klūdziņu pīšanas nodarbības pieaugušajiem”.

Klūdziņu pīšanas nodarbībās tapušie fantastiskie Ievas pinumi.

 

 

 

 

 

 

 

Sieviešu invalīdu biedrība “Varakļānu Aspazijas” īstenojusi projektu “Dzīpars pie dzīpara, mezgliņš pie mezgliņa –  prieks pašām un citiem” ar mērķi noorganizēt rokdarbu un kulinārijas kursus invalīdiem, veicinot sev noderīgu, dzīves kvalitātes paaugstinošu prasmju apguvi, apgūt un papildināt jaunas zināšanas un palīdzēt cilvēkiem ar invaliditāti aktīvi iesaistīties sabiedriskajā dzīvē, veicināt mūžizglītības un izaugsmes iespējas.
Ilga Kalniņa stāsta, ka projekta pieteikumu rakstījusi pirmo reizi, ne viss gājis gludi, taču tāpēc ir dubults prieks, ka izdevies iecerētais. Apmācību dalībnieces mācījušās darināt dāvanas, vienkāršus un lētus cepumus, plātsmaizes, gatavot sukādes un žāvētus augļus, dārzeņus. Mācībās apgūtas amatniecības prasmes, tā palielinot dalībnieču iespēju pašām gūt papildu ienākumus. Amatniecības nodarbību laikā apgūti filcēšanas pamati un filcētu gleznu un pirts cepuru izgatavošana, kvīlinga pamati un apsveikumu gatavošana, aušanas pamati un grāmatzīmju izgatavošana, auduma maisiņu un priekšautiņu šūšana, dekupāža, dekoratīvo priekšmetu atjaunošana. Kulinārijas nodarbību laikā apgūta ievadlekcija uzturmācībā, cepumu un plātsmaižu cepšana, sukāžu gatavošana.

Tapušie darbi izceļas ar mākslinieciskumu un oriģinalitāti, pat nepateiksi, ka dažai rokdarbniecei šajā tehnikā radies pirmais darbiņš, priecējot gan sevi, gan skatītājus. Prieks pašām un citiem.

Varakļānu novada pašvaldība visos projektos piedalījusies ar līdzfinansējumu.

Pasniedzēji – vietējie iedzīvotāji.

Kā atzīst projektu vadītājas Ieva Melne-Mežajeva un Ilga Kalniņa, cilvēki nodarbībās strādājuši ar prieku, visi gribētāji pat netikuši, tādēļ šādas mācības ir nepieciešamas, lai saliedētu cilvēkus, mudinātu viņus satikties, veicinātu dažādu praktisku prasmju apguvi, kas tālāk noder savam priekam vai kā papildu peļņas avots.

Sagatavoja Ilze Bardziņa

Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
16
17
23
24
25
26
27
28
29
30

Youtube_Icon_Transparent.png

LEADER

 

Zemkopības ministrija

 

 

Valsts Lauku tīkls

 

LLF logo