Augusta beigās Madonas novada fonda un Ērgļu novada pašvaldības pārstāvji devās izpētes braucienā uz Igauniju, lai tuvāk iepazītos ar Strūves ģeodēziskā loka punktiem.

Lai arī 25.augustā temperatūra turējās nemainīgi +12,5 grādu atzīmē un ik pa laikam uzlija, diena bija pozitīvām emocijām piepildīta. Izrādās, maršruts pa Strūves punktiem ir brīnišķīgs veids, kā skatīt Igaunijas panorāmas no dažādām skatu vietām, jo punkti izvietoti pakalnos. Katra vieta atšķiras. Meegastes kalnā vēsturiskais punkts nav saglabājies, bet tūrisma saimniecības īpašnieks Tõnu Tamm, izmantojot precīzas koordinātas, mērnieku pakalpojumus un savu prasmi apstrādāt koku, uzstādījis piemiņas zīmi – koka modeli, kas līdzīgs Strūves punktu vietās pirms apmēram 170 gadiem uzstādītajiem torņiem, tikai trīs reizes mazāks. Cilvēki, kas apceļo Strūves ģeodēziskos punktus, tagad labprāt iegriežas viesu mājā. Emumäe kalnā mūs sagaidīja koka skulptūru aleja un kāpiens skatu tornī. Skats bija brīnišķīgs – tāls apvārsnis, meži un lauki, lietus mākoņi un migla. Tālumā balts baznīcas tornis. Ziemeļu skaistums.

Diena noslēdzās ar vakariņām, kuru laikā kopā ar vietējo rīcības grupu “PAIK” apspriedām starpvalstu sadarbības projekta struktūru, aktivitātes un laikus.

26. augustā, saulainā rītā, kopā ar igauņiem izgājām tradicionālu pārgājienu no viena Strūves punkta līdz otram. Pārgājiens notika jau septīto gadu pēc kārtas. Abi punkti iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Ar LEADER atbalstu pašvaldība šīs vietas ir sakārtojusi un uzstādījusi piemiņas plāksnes. Veicām apmēram 5 kilometru gājienu, kas noslēdzās ar kopīgu pusdienošanu un semināru par Strūves loka attīstības iespējām.  Pārgājienu organizēja vietējie iedzīvotāji. Dalībnieki bija sabraukuši no malu malām, kopā ap 30. Svinīgās uzrunas klausījāmies nesaprotamajā igauņu valodā, bet pārgājiena laikā sarunas vedām angliski un krieviski.

Abas dienas mūsu gids bija Tõnu Viik, fiziķis un astronoms, kurš strādājis Tartu un tagad piedalās Strūves punkta popularizēšanā un skaidrošanā. Kopā apmeklējām veco Tartu observatoriju, iepazināmies ar Strūves biogrāfiju un ar loka mērīšanas vēsturi, pie reizes atceroties ģeometriju un novērtējot 19.gadsimta cilvēku zināšanas, uzņēmību un pacietību.

Igauniju apmeklēja Jogita Baune, Emma Cera un Ilze Daugiallo.

 

 

 

 

 

Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
16
17
23
24
25
26
27
28
29
30

Youtube_Icon_Transparent.png

LEADER

 

Zemkopības ministrija

 

 

Valsts Lauku tīkls

 

LLF logo