Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) 15.augustā Madonā rīkoja informatīvo dienu, iepazīstinot visus idejām bagātos un aktīvos jauniešus ar iespējām izmantot bezmaksas mācības, lai papildinātu savas zināšanas uzņēmējdarbībā, sagatavotu savu biznesa plānu konkursam “Laukiem būt” un iegūtu naudas balvu savas idejas īstenošanai.

Informatīvās dienas ietvaros bija iespēja tikties ar 2013.gada apmācību “Tu vari vairāk” un “Laukiem būt” dalībnieku Andi Apsīti un uzklausīt viņa stāstu par sava uzņēmuma IK “Baltic Bows” izveidi un attīstību. Andis dalījās pieredzē, kā piedalījies konkursos un kā pamazām paplašinājis savu  ražotni, kurā tiek gatavoti laminētie koka loki pēc individuāla pasūtījuma.
Andis piedalījies vairākos konkursos un mudina jauniešus šis iespējas izmantot. Projektu konkursā “Laukiem būt” viņš ieguvis 4.vietu.
2014.gadā par grantiem ideju konkursos “Laukiem būt” un “Madona var labāk” iegādātas pirmās iekārtas – lentzāģis, putekļu nosūcējs, kalibrējošā slīpmašīna un lentas slīpmašīna. Līdz tam pirmie loki izgatavoti tikai ar rokas instrumentu palīdzību. 2014.gada beigās apgūtas pirmās līmēto loku tehnoloģijas un eksportēti pirmie 10 loki. 2015.gadā saviem spēkiem  izremontēta ģimenes īpašumā esošā saimniecības ēka, pilnībā pārvēršot to par darbnīcu, kurā ērti izvietot darbgaldus un strādāt.
Arī Madonas novada fondā iesniegtais LEADER projekts “Loku ražošanas uzņēmuma attīstība”, kurā plānots iegādāties zāģēšanas un slīpēšanas aprīkojumu, guvis atbalstu, un tas jāievieš līdz septembra beigām.
Andis izstrādājis augstas kvalitātes loku izgatavošanas tehnoloģiju, izmantojot ne tikai pašmāju osi, kļavu, u.c. materiālus, bet arī oglekļa šķiedru, stikla šķiedru, bambusu un dažādus eksotiskos kokmateriālus. Meistars uzsver, ka sākumā bijusi doma taisīt arī koka lokus, taču laminētie veiksmīgi aizgājuši tirgū. Izstrādāt vairākus produktus tikai tāpēc, lai būtu, neesot vērts. Jāpaliek pie viena. Kā Andis pats smejas, viņam esot iegūts “youtube grāds loku taisīšanā”, jo process apgūts pašmācības ceļā, skatoties pamācības internetā. Vienā brīdī vienkārši intuitīvi saproti, kas jādara ar koku. Tādu loku meistaru Latvijā praktiski neesot, tikai vēl pāris, no tiem – viens madonietis, ar kuru tad arī šad tad tiekot pārrunāti amatniecības knifiņi. Interese par loku taisīšanu bijusi jau bērnībā, kad pamēģināts gatavot tas vienkāršais variants – lazda + aukla.  Studiju laikos bijusi iespēja pašaut ar profesionālo loku, tieši tad sapratis, ka lokus grib taisīt pats un profesionāli.
Aptuveni 90% no izgatavotajiem lokiem tiek eksportēti uz Angliju, Īriju, Spāniju, Vāciju un citām ES valstīm, kā arī uz ASV. Tālākie sūtījumi aizceļojuši uz Dienvidāfriku un Saūda Arābiju.
Darba pietiek. Plāns gatavs gadam uz priekšu. Šobrīd tiek strādāts pie LEADER projekta ieviešanas un tiek veidota interaktīvā mājaslapa, kur būs iespēja lokus iegādāties.

Sagatavoja Ilze Bardziņa

Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
16
17
23
24
25
26
27
28
29
30

Youtube_Icon_Transparent.png

LEADER

 

Zemkopības ministrija

 

 

Valsts Lauku tīkls

 

LLF logo