Solītā karstākā nedēļas diena 29. jūnijā izpalika, taču, neskatoties uz neviesmīlīgajiem laika apstākļiem, Ērgļu novadā ieradās mājražotāji, mājamatnieki, tūrisma pakalpojumu sniedzēji, lai iegūtu jaunu pieredzi uzņēmējdarbības jomā.

Pirmā tikšanās vieta bija lauku mājvieta “Tiltiņi”, kurā saimnieko Mārcis un Ilze Feldbergi. Pirts, čigānu pirts, radošo nodarbību pagalms, degustācijas programma mazākajā alkohola ražotnē „Kandžas laboratorija”, kurā piedāvā no vietējām izejvielām gatavotu degvīna uzlējumu un bērzu sulu vīnu, Jāņu sagaidīšana, “Ērču un karūsu ķeršanas čempionāts” – dažādas aktivitātes dažādām paaudzēm tiek nodrošinātas nelielā lauku teritorijā. Atpūtniekiem piedāvātās nodarbes tiek attīstītas nesteidzīgi, rēķinoties ar uzņēmuma iespējām un ģimenes spēku visu izdarīt kvalitatīvi. Arī nākotnē attīstība tiek saredzēta dažādībā.

Ērgļos, pie dzelzceļa stigas galapunkta, līdz šim pamestajās stacijas ēkās un 1,5 hektārus plašajā apkārtnē ir sākušās izmaiņas. Darbība sākusies, ērglēnietim Mārim Oltem ar ģimeni atgriežoties dzimtajā pusē. Ar LEADER finansējumu stacijas noliktavu ēkā biedrība “Zivju gani” īsteno projektu “NVO centra “Stacija” izveidošana”. Projekts jau tuvojas noslēgumam – namiņš atjaunots savos sākotnējos ceriņkrāsu toņos. Uzsākot projektu “Treileru parka izveidošana”, tika izveidota SIA  “Ērgļu Stacija”, kas ar LEADER finansējumu izbūvēs treileru novietņu segumu, elektroapgādi, ūdensapgādi, apgaismojumu un sanitārās telpas. Lai nodrošinātu 7-10 treileru apmešanās vietu, ir piesaistīts papildu finansējums ar vēl vienu projektu, kas iesniegts Lauku atbalsta dienestā un atbalstīts Lauku attīstības programmas ietvaros. Dzelzceļa ēkas atjaunošanā un paplašināšanā tiek ieguldīti pašu līdzekļi un piesaistīts privātais finansējums. Te nākotnē plānots gardēžu restorāns, būs iespēja uzzināt par vietējiem tūrisma pakalpojumiem un iegādāties vietējo ražotāju darinājumus un produkciju. Pie ēkas tiks ierīkots arī elektromobiļu uzlādes punkts. Savu vīziju par Ērgļu stacijas nākotni Māris Olte nobeidz, sakot: “Asfaltētais ceļš no Rīgas un Pļaviņam veicinās, ka te ieradīsies cilvēki, kas izsalkuši pēc jaunām vietām. Jāveido vietējo goda plāksne – ko ērglēnieši te var izdarīt.”

Stacijas ēkai tika dota iespēja ievingrināties nākotnes vīzijām. Slavenā “Bonijas siera” ražotāja Santa Lasmane-Radzvilaviča dalījās savā pieredzē, kā, pārceļoties no Rīgas uz laukiem, izmainās dzīve un ko jaunu un negaidītu tā piedāvā. Sākumā Santa strādājusi nometņu un atpūtas centrā “Ērgļu spārni” par administratori. Tad, pēc centra lūguma, izmācījusies par aitu pārraugu un sākusi kopt “Ērgļu spārniem” piederošās 50 aitas. Vēlāk pārvākusies no dzīvokļa uz lauku māju pie Jumurdas ezera un audzējusi bites, trušus, līdz pie viņas atvesta kaziņa Bonija, un sācies vietējo kazu patversmes laiks. Pirmie sieri gatavoti no piena, kas netika izlietots ģimenes vajadzībām. Tas bijis siera ražošanas eksperimentu laiks. Cienāti draugi un ciemiņi, atsauksmes bijušas labas. Tā sākusies siera ražošana. Sākusies arī tā dzīve, kas Santai dod gandarījumu un prieku. Izveidots uzņēmums, kurā ražo sierus, kā arī uzņem tūristus, kuriem ir iespēja “dzīvoties ar kazām”. Semināra apmeklētājiem tika piedāvāts degustēt vairākas kazas siera šķirnes – baltu, grilētu, ar garšvielām, eļļā.

LLKC organizēto semināru neatņemama sastāvdaļa ir lekcijas par uzņēmējiem aktuālām tēmām. Šoreiz rīdzinieka, kurš pārcēlies uz Valmieru, Toma Berga lekcija „Sociālo tīklu nozīme un interneta mārketings vietējo ražotāju uzņēmējdarbības attīstībai”. Sociālo tīklu un lietotņu statistika. Uzņēmēju taktika tīklu izvēlē un izmantošanā. Kļūdas publikācijās. Apskats, kā katru atsevišķu Facebook lapu saprot apmeklētājs. Facebook algoritmi. Politika – Facebook rūpējas par lietotāju – skatītāju, nevis par informācijas izplatītāju. Individuālās Facebook lapas statistikas apskats un analīze. Facebook maksas pakalpojumu izvēle; auditorijas izvēle pēc vecuma, skaita un citiem rādītājiem; apgabala iezīmēšana un izvēle; cena.

Pēdējais pieturas punkts – izbrauciens uz SIA „Viesakas”. Vērtīga pieredze uzņēmējiem, kuri plāno pārstrādāt pašu saimniecībā izaudzēto, apskatot gaļas pārstrādes cehu, kurā strādā ar profesionālām gaļas pārstrādes iekārtām. Bija iespēja degustēt tikko kūpinātu cūkas karbonādi un cauraudzi, kūpinātu vistu un kūpinātu stirnas gurnu. Saimniecība piedāvā arī tūrisma pakalpojumus. Arhitektoniski skaistā guļbūvē semināra dalībnieki iepazinās ar Latvijas, Dienvidāfrikas, Ziemeļamerikas medījumu trofejām, ko pavadīja ļoti interesants, pasauli izzinošs Guntas Cunskas stāstījums.

Paldies Ērgļu novada lauku attīstības konsultantei Diānai Suščenko par programmu. Seminārs notika, sadarbojoties LLKC Madonas un Cēsu nodaļai un Madonas novada fondam.

SVVA stratēģijas administratīvā vadītāja Jogita Baune

 

Semināra dalībnieki pie ķiršu kokiem "Tiltiņos"                                                                                                                                            

Vieta, kurā saimnieko ģimenes uzņēmums

Lekcija Ērgļu stacijā
        
 

 

 

Youtube_Icon_Transparent.png

LEADER

 

Zemkopības ministrija

 

 

Valsts Lauku tīkls

 

LLF logo